W sobotę 15 czerwca o godz. 18:00 w siedzibie Instytutu Literatury w Krakowie (ul. Smoleńsk 16) odbędzie się premiera pierwszego numeru Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis. Liryka, epika, dramat”. Gośćmi premiery będą autorzy pisma – Anna Adamowicz, Edward Pasewicz i Filip Matwiejczuk. Bezpośrednio po jej zakończeniu, o godzinie 18:30, rozpocznie się spotkanie autorskie Kaspera Pfeifera wokół jego debiutu poetyckiego adblock.

Głównym tematem pierwszego numeru „Nowego Napisu” jest Śląsk i jego kultura. Pytamy, czym różni się od tej, którą tworzy się w innych rejonach Polski i badamy, skąd biorą się nieporozumienia pomiędzy „centralą” a Śląskiem. Poza głównym blokiem tematycznym czytelnik znajdzie dzieła m.in. Łukasza Orbitowskiego, Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, Jakuba Skurtysa czy Wojciecha Brzoski.

Wraz z pierwszym numerem kwartalnika ukazują się pierwsze tomy serii Biblioteka Krytyki Literackiej Kwartalnika „Nowy Napis”: Liryka i polityka. Jacek Bierezin, Zbigniew Dominiak, Zdzisław Jaskuła, Witold Sułkowski – o twórczości poetów podziemnego pisma „PULS” Konrada Tatarowskiego i Renaty Nolbrzak oraz Język właściwie użyty. Szkice o poezji polskiej drugiej połowy XX wieku – zbiór tekstów Jana Błońskiego pod redakcją Wojciecha Kudyby.

Debiutanci: Kasper Pfeifer

Spotkanie z Kasprem Pfeiferem zapoczątkuje cykl spotkań poświęconych najnowszym debiutom poetyckim.  Autor urodzony w 1990 roku jest laureatem „Połowu” Biura Literackiego (2013). Publikował m.in. w „Kresach”, „Arteriach” i „Odrze”. Pochodzi z Zamościa, mieszka w Katowicach. W 2019 roku wydał książkę poetycką adblock, która ukazała się nakładem Domu Literatury w Łodzi. To właśnie o niej porozmawiają z Pfeiferem prowadzący spotkanie Dawid Mateusz i Krzysztof Szeremeta.