Nowy Jork, 22 listopada 1954 roku. Umiera Andriej Januariewicz Wyszynski. Niegdyś inkwizytor Stalina, od 1953 roku na „zsyłce” w USA, gdzie pełni funkcję ambasadora Związku Radzieckiego przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podzielony żelazną kurtyną świat jednoczy się w żałobie nad trumną stalinowskiego oprawcy, wystawioną w asyście warty honorowej w głównym hallu budynku ONZ. Tylko nieliczni znają sekret ostatnich wieczorów Wyszynskiego, spędzonych w towarzystwie dziennikarza Jurija Sizowa i jego młodej asystentki…

W swej najnowszej noweli Stefan Türschmid kreśli alternatywną wersję historii, w której stalinowski oprawca musi stawić czoła konsekwencjom swych zbrodni. Dzieło uzupełnia skorowidz postaci historycznych oraz posłowie autorstwa Konrada W. Tatarowskiego.

Książka wydana zostanie w kooperacji z wydawnictwem Animi2, a jej oficjalna premiera odbędzie się na Targach Książki w Krakowie 26.10.19. „Tancerz” otworzy nową serię Instytutu Literatury, czyli Bibliotekę Literacką Kwartalnika „Nowy Napis”. W serii w najbliższym czasie ukażą się również:

  • Tomasz Genow, Kosmos jest ze słów wydawanych
  • Bartosz Popadiak, Podzwonne dla Instytutu
  • Ewa Frączek, niedoskonałości
  • Maciej Filipek, Formalina