„Los zdycha, czas milknie, świat gaśnie, a ja, jak idiota, w nerwowym napięciu obmyślam plan, który ma przesądzić o wszystkim. Plan to neutralne i delikatne określenie, bo przecież pragnę i szukam ocalenia. Zamierzam, bez względu na wszystko, wydobyć się spod okupacji obcego obłędu, z koszmaru cudzych myśli. W rzadkich chwilach jasności marzę o odzyskaniu mowy, głowy, drogi i snu. O schowaniu się we własnym oswojonym spokoju. Powrocie do bezpiecznego azylu własnego ja. O słodkim śnie pod lekką kołdrą własnego ciała”.

„Portier” to nowy tom opowiadań Jana Polkowskiego, poety i pisarza, przed 1989 rokiem – podziemnego wydawcy, w wolnej Polsce – redaktora i wydawcy m.in. „Czasu Krakowskiego” i tygodnika „Film”.

Książka wydana została w kooperacji z dwumiesięcznikiem literackim „Topos” i stanowi kolejną pozycję w serii Biblioteka „Toposu”. JednocześniePortier” kontynuuje nową serię Instytutu Literatury, czyli Bibliotekę Literacką Kwartalnika „Nowy Napis”, w ramach której w najbliższym czasie ukażą się również:

  • Tomasz Genow, Kosmos jest ze słów wydawanych
  • Bartosz Popadiak, Podzwonne dla Instytutu
  • Ewa Frączek, niedoskonałości
  • Maciej Filipek, Formalina

Książka dostępna jest w księgarniach i w naszym e-sklepie.