W dniach 9-12 czerwca na wielbicieli literatury i muzyki czekają cztery dni kulturalnej uczty w samym sercu stolicy. Wyjątkowa formuła pierwszego Jarmarku Książki to połączenie targów z festiwalem literackim – aż cztery dni wypełnione prezentacją setek książek, spotkaniami z autorami, wykładami oraz koncertami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Impreza odbędzie się w Gmachu Głównym Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.jarmark-ksiazki.pl, a poniżej prezentujemy pełen program Jarmarku Książki.

 

SALA KONFERENCYJNA MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

 

Czwartek 09.06.2022 r.

Godziny otwarcia: 9:00 – 19:00

 

09:30 – 11:00

Wykład dla uczniów. Jana Polkowskiego Piero della Francesca, „Madonna brzemienna”

INSTYTUT LITERATURY

Występuje: Józef Maria Ruszar

O wierszu Jana Polkowskiego Piero della Francesca, „Madonna brzemienna” opowie zaproszonym licealistom znawca twórczości poety, dyrektor Instytutu Literatury – dr hab. Józef Maria Ruszar.

 

11:30 – 12:30

W cieniu marnego czasu. Antoni Libera dla uczniów

INSTYTUT LITERATURY

Występuje: Antoni Libera

Prowadzenie: Małgorzata Juda-Mieloch

Z Antonim Liberą – pisarzem, tłumaczem, reżyserem i znawcą twórczości Samuela Becketta – porozmawia dr Małgorzata Juda-Mieloch, autorka monografii W cieniu marnego czasu. O twórczości Antoniego Libery (Instytut Literatury 2021). Spotkanie dla zaproszonych licealistów.

 

16:00 – 17:00

Biblioteka Narodowa w wolnym dostępie. „Patrimonium – zabytki piśmiennictwa”

BIBLIOTEKA NARODOWA

Występuje: Tomasz Gruszkowski

Projekt „Patrimonium – zabytki piśmiennictwa” to kontynuacja digitalizacji zbiorów specjalnych – w tym najważniejszych zabytków Narodowego Zasobu Bibliotecznego – Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej i udostępnienie ich za pośrednictwem biblioteki cyfrowej POLONA. O projekcie opowie Tomasz Gruszkowski, który pracuje w Bibliotece Narodowej od 2015 roku i pełnił m.in. funkcję zastępcy kierownika Zakładu Zbiorów Cyfrowych. Obecnie odpowiada za prace Centrum Kompetencji Biblioteki Narodowej w dziedzinie digitalizacji materiałów bibliotecznych oraz ośrodka IFLA Preservation and Conservation centre for digital preservation.

 

17:00 – 18:30

Kolekcja Literacka. Gibaszek / Koman / Zarębianka

STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH

Występują:

 • Sylwia Gibaszek
 • Dorota Koman
 • Zofia Zarębianka

Prowadzenie: Piotr Müldner-Nieckowski

Prof. Piotr Müldner-Nieckowski porozmawia z trzema autorkami: Sylwią Gibaszek, Dorotą Koman i Zofią Zarębianką – o możliwościach wydawania poezji w Polsce i o trzech tomikach poetyckich wydanych w serii „Kolekcja Literacka” przez Oddział Warszawski SPP przy wsparciu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów.

Piątek 10.06.2022 r.

Godziny otwarcia: 9:00 – 20:00

 

09:00 – 10:30

Wykład dla uczniów. Jana Polkowskiego Morze białe

INSTYTUT LITERATURY

Występuje: Józef Maria Ruszar

O wierszu Jana Polkowskiego Morze białe opowie zaproszonym licealistom znawca twórczości poety, dyrektor Instytut Literatury – dr hab. Józef Maria Ruszar.

 

14:00 – 15:00

Co można mieć za 3 miliony? 5 lat kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i ponad 3 miliony książek podarowanych dzieciom

INSTYTUT KSIĄŻKI

Występują:

 • Justyna Daniel-Korzyniewska
 • Gabriela Dul
 • Iwona Pietrzak-Płachta
 • Małgorzata Swędrowska

Książka rośnie razem z dzieckiem – wspiera jego rozwój, inspiruje, rozwija wyobraźnię i kreatywność. Z roku na rok „rośnie” też kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której już ponad 3 miliony dzieci w Polsce otrzymały przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze. 5 lat działania projektu podsumują: Justyna Daniel-Korzyniewska – zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, Gabriela Dul – główna specjalistka ds. programowych w Dziale Krajowym Instytutu Książki, Iwona Pietrzak-Płachta z Biblioteki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie oraz Małgorzata Swędrowska – pedagożka, autorka książek dla dzieci i publikacji dla dorosłych.

 

16:30 – 17:30

Przyjmę światłoczułość. Bień / Kopeć

STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH

Występują:

 • Paweł Bień
 • Wojciech Kopeć

Prowadzenie: Rafał Gawin

Poeta i wydawca Rafał Gawin w rozmowie z Pawłem Bieniem i Wojciechem Kopciem – autorami tomików poetyckich, które ukazały się 2021 roku nakładem łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich we współpracy z Instytutem Literatury.

 

17:30 – 19:00

Dlaczego czytam? Po co i dla kogo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa?

NARODOWE CENTRUM KULTURY

Występują:

 • Katarzyna Chyl
 • Maria Deskur
 • Mateusz Adamkowski
 • Tomasz Makowski
 • Michał Rydzewski

Książki to lekarstwo dla umysłu. Naukowcy dowiedli, że czytanie prowadzi do tworzenia się nowych połączeń neuronalnych, uczy myślenia, pobudza wyobraźnię i kreatywność, poszerza zasób słownictwa, ćwiczy pamięć i koncentrację, poprawia zdolności wzrokowo-przestrzenne i zdolność liczenia abstrakcyjnego, zwiększa wydolność mózgu. O korzyściach indywidualnych i społecznych z czytania oraz działaniach wspierających czytelnictwo w Polsce w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 porozmawiamy podczas debaty z ekspertami oraz przedstawicielami instytucji zaangażowanych w działania proczytelnicze: dr Katarzyną Chyl z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego, Marią Deskur – prezes zarządu Fundacji Powszechnego Czytania, Mateuszem Adamkowskim – dyrektorem Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN, dr. Tomaszem Makowskim – dyrektorem Biblioteki Narodowej oraz Michałem Rydzewskim – zastępcą dyrektora Narodowego Centrum Kultury.

 

19:00 – 20:00

Ut Pictura Bibliotheca. Brzoska / Lamprecht / Muszalik

BIBLIOTEKA ŚLĄSKA

Występują:

 • Wojciech Brzoska
 • Piotr Lamprecht
 • Michał Muszalik

Prowadzenie: Rafał Gawin

Poeta i wydawca Rafał Gawin porozmawia z autorami serii poetyckiej Biblioteki Śląskiej: Wojciechem Brzoską, Piotrem Lamprechtem i Michałem Muszalikiem, których książki ukazały się przy wsparciu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów.

 

Sobota 11.06.2022 r.

Godziny otwarcia: 11:00 – 20:00

 

12:00 – 13:00

Formaty poezji. Biliński / Dańczyszyn / Hohensee

FUNDACJA DUŻY FORMAT

Występują:

 • Aleksandra Dańczyszyn
 • Paweł Biliński
 • Jacek Hohensee

Prowadzenie: Rafał T. Czachorowski

Poeta i wydawca Rafał T. Czachorowski porozmawia z autorami serii poetyckiej wydawnictwa Fundacji Duży Format: Aleksandrą Dańczyszyn, Pawłem Bilińskim i Jackiem Hohensee, których książki ukazały się przy wsparciu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów.

 

13:00 – 14:00

Formaty dramatu. Iwona Rusek

FUNDACJA DUŻY FORMAT

Występuje: Iwona Rusek

Prowadzenie: Rafał T. Czachorowski

Poeta i wydawca Rafał T. Czachorowski w rozmowie z Iwoną Rusek – autorką Dramatów radiowych wydanych w 2021 roku nakładem Fundacji Duży Format przy wsparciu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów.

 

14:00 – 15:30

W cieniu marnego czasu. Antoni Libera

INSTYTUT LITERATURY

Występuje: Antoni Libera

Prowadzenie: Małgorzata Juda-Mieloch

Z Antonim Liberą – pisarzem, tłumaczem, reżyserem i znawcą twórczości Samuela Becketta – porozmawia dr Małgorzata Juda-Mieloch, autorka monografii W cieniu marnego czasu. O twórczości Antoniego Libery (Instytut Literatury 2021).

 

15:30 – 16:30

Raptularz i Atropina. Adrian Sinkowski

INSTYTUT LITERATURY

Występuje: Adrian Sinkowski

Prowadzenie: Ireneusz Staroń

Z Adrianem Sinkowskim – poetą, autorem dwóch książek poetyckich wydanych w Bibliotece Toposu – porozmawia dr Ireneusz Staroń – sekretarz redakcji kwartalnika „Nowy Napis”.

 

16:30 – 17:30

Nowy Dokument Tekstowy 2022. Finał

INSTYTUT LITERATURY

Ogłoszenie wyników czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. W 2022 roku do Instytutu Literatury wpłynęło ponad pół tysiąca zgłoszeń. Jury przedstawi laureatów i wyróżnionych w kategoriach epika oraz liryka, których projekty książkowe zostaną wydane w serii Biblioteka Literacka Instytutu Literatury.

 

17:30 – 18:30

Szybko przez wszystko raz jeszcze. Justyna Bargielska

INSTYTUT LITERATURY

Występuje: Justyna Bargielska

Prowadzenie: Patryk Kosenda

Z Justyną Bargielską – nagradzaną poetką, prozaiczką, jurorką konkursu Nowy Dokument Tekstowy 2022 – o bogatej twórczości i promowaniu młodej poezji porozmawia Patryk Kosenda – poeta i redaktor „Stonera Polskiego”.

 

18:30 – 19:30

Kolekcja Literacka. Bochwic / Cywińska

STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH

Występują:

 • Teresa Bochwic
 • Jolanta Cywińska

Prowadzenie: Zbigniew Zbikowski

Zbigniew Zbikowski porozmawia z dwiema pisarkami, które wydały swoje zbiory opowiadań w serii „Kolekcja Literacka” Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – Teresą Bochwic i Jolantą Cywińską. Książki ukazały się przy wsparciu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla literatów. Rozmowa toczyć się będzie wokół literackiego obrazu PRL-u i pierwszych dekad III RP, do których to okresów nawiązują obie autorki, choć każda ukazuje rzeczywistość w innym zwierciadle.

 

19:30 – 20:30

Granit i apokalipsa. Ludwikowska / Leszkiewicz

STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH

Występują

 • Agata Ludwikowska
 • Adam Leszkiewicz

Prowadzenie: Krzysztof Szeremeta

Poeta Krzysztof Szeremeta w rozmowie z Agatą Ludwikowską i Adamem Leszkiewiczem – o książkach poetyckich, które ukazały się nakładem łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich we współpracy z Instytutem Literatury.

 

Niedziela 12.06.2022 r.

Godziny otwarcia: 11:00-17:00

 

12:00 – 13:30

Męskie narracje. Dardziński / Hohmann / Pul

INSTYTUT LITERATURY

Występują:

 • Piotr Dardziński
 • Paweł Hohmann
 • Grzegorz Pul

Prowadzenie: Łukasz Kucharczyk

Piotr Dardziński, Paweł Hohmann i Grzegorz Pul to autorzy powieści nagrodzonych w konkursie w Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Rozmowę o wadze debiutu literackiego, obliczach męskości w prozie oraz metodach na snucie ciekawych narracji poprowadzi pisarz i literaturoznawca Łukasz Kucharczyk.

 

13:30 – 14:30

Odzyskana awangarda. O awangardzie teatralnej Europy Środkowo-Wschodniej

INSTYTUT TEATRALNY

Występują:

 • Wojciech Dudzik
 • Małgorzata Dziewulska
 • Justyna Michalik-Tomala

Prowadzenie: Joanna Biernacka-Płoska

Projekt Odzyskana awangarda ma na celu udokumentowanie i przedstawienie dorobku historycznej awangardy teatralnej Europy Środkowo-Wschodniej oraz stanowi kolejny krok po zainicjowanej w ramach Roku Awangardy przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego serii spotkań i badań. Punktem wyjścia było założenie, że siła oddziaływania niemieckiej i rosyjskiej awangardy teatralnej przesłoniła dorobek awangardy krajów leżących w pasie pomiędzy Niemcami i Rosją – od krajów nadbałtyckich po Bałkany i Kaukaz. Tymczasem kultura tych krajów wytworzyła oryginalne, własne projekty i rozwiązania, w jakiejś mierze będące przetworzeniem inspiracji płynących ze Wschodu i Zachodu, nieodmiennie jednak kierowanych poszukiwaniami własnego stylu teatralnego. Spotkanie wokół najnowszych publikacji wydanych w serii Odzyskana awangarda z udziałem Wojciecha Dudzika, Małgorzaty Dziewulskiej oraz Justyny Michalik-Tomali poprowadzi Joanna Biernacka-Płoska.

 

14:30 – 15:30

A w tym wniosku były smoki? Łukasz Kucharczyk

INSTYTUT LITERATURY

Występuje: Łukasz Kucharczyk

Prowadzenie: Patryk Kosenda

Z Łukaszem Kucharczykiem – autorem debiutu prozatorskiego Granty i smoki ( Pewne Wydawnictwo 2021) – porozmawia poeta i redaktor „Stonera Polskiego” Patryk Kosenda. Autor odpowie na szereg pytań: kto czyta akademickie fantasy? Jaką rolę może pełnić fantastyka w życiu doktoranta? Co łatwiej złapać: grant czy smoka?

 

15:30 – 16:30

Wybieganie z przyszłości. Tomasz Wojtach

INSTYTUT LITERATURY

Występuje: Tomasz Wojtach

Prowadzenie: Adam Leszkiewicz

Z Tomaszem Wojtachem – autorem nagrodzonym w trzeciej edycji Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy” w kategorii liryka – o życiu po debiucie, literackich topografiach oraz wizjach przyszłości porozmawia poeta i redaktor kwartalnika „Nowy Napis” Adam Leszkiewicz.

 

LOGGIA

 

Piątek 10.06.2022 r.

16:30 – 17:30

Koncert. BRZOSKA KOLEKTYW

BRZOSKA KOLEKTYW to muzyczny eksperyment łączący poezję z gitarą elektryczną, trąbką, perkusją, fletem i kontrabasem – w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule. Zespół powstał jako rozszerzenie trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz.

 

18:30 – 19:30

Koncert. Oziu/Sosna

Dwa bieguny muzycznych osobowości. Mariusz Oziu Orzechowski to uznany i nagradzany autor piosenek z zacięciem poetyckim, choć bez przesadnego patosu; Michał Sosna to zakorzeniony w jassie improwizator o wyjątkowej, niepodrabialnej palecie brzmieniowej, znany ze współpracy z legendą Space-Rocka – brytyjskim zespołem Hawkwind.

 

Sobota 11.06.2022 r.

15:30 – 16:30

Koncert. Zuckerman o miłości.

Jakub Zuckerman zwykł podczas swoich koncertów powtarzać, że każda piosenka jest trochę o miłości. Właśnie dlatego podczas koncertu nie brakuje erotyków, pieśni o miłości nieoczywistej oraz piosenek satyrycznych do miłości nawiązujących. Nie sposób jednak uciec w dzisiejszych czasach od rzeczywistości, dlatego w programie pojawią się też piosenki zaangażowane. W koncercie towarzyszą pieśniarzowi wybitni multiinstrumentaliści Jasiek Kusek i Damian Skóra.

 

18:30 – 19:30

Lusterka. Zuza Wiśniewska z zespołem

Zuza Wiśniewska to pochodząca z Torunia nagradza autorka tekstów piosenek, kompozytorka, ukulelistka i obserwatorka świata. Podczas koncertu muzyczka podzieli się ze słuchaczami utworami z albumu Lusterka. Na scenie pojawi się zespół w składzie: Zuza Wiśniewska – ukulele, wokal; Paweł Królikowski – gitara basowa oraz Dawid Cholewiński – cajon, perkusjonalia.

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania Jarmark Książki