11 i 13 czerwca w stolicy Indii odbyły się dwa spotkania z pisarką Żanną Słoniowską. Polsko-ukraińska autorka zaprezentowała swoją twórczość w Sangeet Shyamala oraz w Ukraińskiej Ambasadzie w New Delhi.

Żanna Słoniowska to autorka kilku książek, m.in. znakomicie przyjętego debiutu Dom z witrażem, który wygrał konkurs Wydawnictwa Znak Literanova na najlepszą powieść. Książka otrzymała Nagrodę Conrada, była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, ukazała się m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Ukrainie. Znalazła się na krótkiej liście brytyjskiej nagrody The Warwick Prize for Women in Translation. Powieść dostępna jest również w Indiach. Krytycy uznają Żannę Słoniowską za jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury europejskiej.

Oba spotkania były niezwykle żywiołowe, a słuchacze mieli wiele pytań do autorki – nie tylko o literaturę i proces twórczy, ale również kwestie powiązane z napaścią Rosji na Ukrainę. Dyskuje moderowała Magdalena Filipczuk z Instytutu Literatury. Specjalnym gościem na obu spotkaniach była indyjska poetka Urvashi Bundel, która zaprezentowała poruszający poemat o wojnie w Ukrainie i trudnej sytuacji ludności cywilnej. Obecni byli również ambasadorzy Polski i Ukrainy w Indiach oraz konsulowie.