Kraków, 7 kwietnia 2023

 

OŚWIADCZENIE

 

W artykule opublikowanym na portalu Wyborcza.pl z dn. 5.04.2023 „Wojtyła niedoceniony. A kto jest przeceniony? Założony przez Glińskiego Instytut pyta o pisarzy” autorstwa red. Wojciecha Szota znalazły się nieprawdziwe informacje dotyczące ankiety organizowanej przez Instytut Literatury i publikowanej na portalu NowyNapis.eu. Autor zmieszał dwa różne badania prowadzone przez Instytut Literatury, z których jedno – z marca 2021 r., skierowane do ponad stu badaczy literatury, miało na celu wyłonienie listy dzieł wartych przypomnienia w projekcie „Kanon Polski” i to o nim mówił Dyrektor Instytutu Literatury Józef Maria Ruszar w cytowanym fragmencie z posiedzenia Komisji Kultury w maju 2022 r:

„Na sto osób, które poprosiliśmy o wypowiedź, wypowiedziało się tylko czterdzieści kilka, ale zrobiliśmy taką listę 150 pozycji, które są konieczne do reedycji, do przypomnienia albo do ponownego opracowania według dzisiejszych, już współczesnych metod badawczych, jeżeli chodzi o literaturoznawstwo, bo to się przecież też zmienia. No i zaczęliśmy to robić.”

Inna ankieta, dotycząca pisarzy niedocenionych i przecenionych została rozesłana w kwietniu 2021 r. z zamiarem publikacji na portalu NowyNapis.eu. Celem tego drugiego badania było otwarcie dyskusji na tematy wskazane w trzech przedstawionych pytaniach:

  1. Wymień trzech pisarzy niedocenionych (literatura po 1945 roku) i uzasadnij swój wybór.
  2. Wymień trzech pisarzy przecenionych (literatura po 1945 roku) i uzasadnij swój wybór.
  3. Wymień po trzy tytuły dzieł zbyt nisko lub zbyt wysoko ocenianych (po 1945 roku).

Błędów rzeczowych (a jest ich więcej) można było uniknąć, weryfikując fakty i pytając u źródła – co jest zasadą dziennikarskiej rzetelności.

Cieszymy się, że publikowane na portalu wypowiedzi spełniły swoje zadanie i dyskusja wśród krytyków literackich się toczy. Wojciech Szot atakuje jej uczestników, których opinii nie podziela. Różnica zdań jest czymś naturalnym, a jej ujawnieniu służy inkryminowana ankieta. Niestety, redaktor „Gazety Wyborczej” insynuuje niecne intencje krytykom, a także Instytutowi Literatury.

Dyrektor Instytutu Literatury

Józef Maria Ruszar