Ładowanie Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na kolejne, trzecie już, wirtualne spotkanie autorskie Instytutu Literatury – tym razem na naszym fanpage’u gościć będziemy Annę Mochalską – poetkę, autorkę książki poetyckiej Same głosy (Wydawnictwo Kwadratura 2018). Książka dostępna jest w naszym sklepie internetowym w ramach akcji „Udostępniamy półki e-sklepu IL wydawcom poezji”, o której możecie więcej przeczytać tutaj.

 

CZAS: 29.04.2020, godz. 20:00

MIEJSCE: fanpage Instytutu Literatury

PROWADZENIE: Patryk Kosenda

 

O KSIĄŻCE

„Najnowsza książka poetycka Anny Mochalskiej mówi, jak mniemam, o «paleniu akt i mostów». W węższym znaczeniu: o «porzucaniu raju», «przekłuwaniu mydlanej bańki». W dobie blurbów, które rzadko głoszą coś konkretnego, postuluję więc powrót do wspomnianego raju na poziomie języka. Dlatego ośmielę się powiedzieć wprost, że książka Same głosy jest propozycją dojrzałą, mądrą, piękną i potrzebną. W dodatku świetnie napisaną. I to powinno wystarczyć. – Rafał Różewicz

„W wierszach Anny Mochalskiej rozgrywana jest tęsknota za pewną mistyką języka. Akcent należy położyć nie na słowie «mistyka», ale «rozgrywana». Mochalska wie, że z metafizyki głosu pozostały jedynie mnogie pogłosy metafizyki. A skoro o ich rozgrywanie chodzi, bliżej jej do Wittgensteina, który przestrzegał, że mając pręt i dźwignię możemy naprawić hamulec, ale tylko gdy przyjmiemy za pewną resztę mechanizmu. U Mochalskiej są elementy składowe, nie ma wiary w mechanizm. Nie sposób przyłożyć poetyckiej dźwigni, ponieważ, mówi filozof, «oddzielona od swej podpory nie jest nawet dźwignią, lecz czymkolwiek lub niczym». I właśnie w tym momencie Mochalska ją przykłada.” – Krzysztof Hoffmann

O AUTORCE

Anna Mochalska – rocznik 1992, bydgoszczanka. Autorka arkusza poetyckiego Okno na świat (Zielona Góra 2012, Grand Prix ogólnopolskiego konkursu) i tomu syndrom obcej ręki (Warszawa 2014). Wiersze i/lub teksty krytycznoliterackie publikowała m.in. w: „2Miesięczniku”, „Wakacie”, „Arteriach”, „Inter”-, „Twórczości”, „Salonie Literackim”. Finalistka projektu Biura Literackiego „Pracownia po debiucie”, nominowana do nagrody głównej w konkursie im. Klemensa Janickiego.

Organizacja spotkań autorskich w sieci to jedna z naszych odpowiedzi na apel #Zostańwdomu. Niech sztuka przychodzi do Was!

Share This Post, Choose Your Platform!