Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Zapraszamy na kolejne sieciowe spotkanie Instytutu Literatury.

Z Janem Rojewskim – autorem książki Ikonoklazm (Biuro Literackie, 2018) – porozmawia Zuzanna Sala.

 

CZAS: sobota, 23.05.2020, godz. 20:00
MIEJSCE: fanpage Instytutu Literatury

 

O AUTORZE

Jan Rojewski (ur. 1994) – dziennikarz, poeta. Autor tomu Ikonoklazm, za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Stały współpracownik Tygodnika POLITYKA.

 

O KSIĄŻCE

„Dwa wersy otwierające pierwszy wiersz i cały tom można uznać za zalążek całości ’Pierwsi ludzie mieszkali w dolinie i pewnie gdyby/ znali to słowo nazwaliby ją Polską’. Jest to oczywisty mit genesis, choć bez Boga, ani też stworzenia (…) Interesujące jest to, że przez cały tom poeta nie wspomina nigdzie o stworzycielu”

Filip Matwiejczuk

 

„Janek Rojewski to zupełnie osobna próba wiersza zaangażowanego, ale nie w formalistyczne eksperymenty na linii język–krytyka mechanizmów społecznych ani tym bardziej w poezję wieców i tematów z pierwszych stron gazet. Raczej w odzyskiwanie realizmu i momentalności wiersza, w którym ‘ja’ zderza się z politycznie przesyconą rzeczywistością”.

Jakub Skurtys

 

„Jest bowiem poezja Jana Rojewskiego ‘zaangażowana’ – ale zaangażowana cwano i mądrze. W dodatku – wiarygodnie, bo poeta nawet gdy wypisuje buntownicze hasła ‘na pohybel małpim gajom/ zbiorowej pamięci’, to jednocześnie angażuje w to wszystko prywatną opowieść”.

Joanna Mueller