Ładowanie Wydarzenia
To event minęło.

W sobotnią noc 22 lutego Warszawa stanie się na kilka godzin miastem muzyki i poezji. Stowarzyszenie Smolna wraz z Instytutem Literatury i Wielkopolskim Centrum Chopinowskim „Antonin” organizuje festiwal poetycko-muzyczny Noc Chopina z okazji 210. rocznicy urodzin kompozytora i 1. rocznicy powołania Instytutu Literatury.

Na pięciu scenach o tej samej porze zabrzmi łącznie 25 recitali chopinowskich i koncertów kameralnych. Występom muzycznym towarzyszyć będą wiersze autorów wyróżnionych w ramach wszystkich dotychczasowych Ogólnopolskich Poetyckich Konkursów Chopinowskich. Podczas imprezy poznamy także rozstrzygnięcie piątej edycji konkursu. Wszystkim tym utworom patronować będzie norwidowski „Fortepian Szopena”, który pojawi się na każdej ze scen w interpretacji Olgierda Łukaszewicza.

Słuchacze będą wędrować  między pięcioma festiwalowymi lokalizacjami, wśród których znajdą się Bazylika Św. Krzyża, Kościół Wizytek, Pałac Staszica, Nowy Świat Muzyki i Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, gdzie usłyszą recitale m.in. Karola Radziwonowicza, Petera Jablonskiego, Zbigniewa Raubo, Ewy Leszczyńskiej oraz młodych polskich i zagranicznych chopinistów. Uroczyste rozpoczęcie o godzinie 18:00 w Bazylice Św. Krzyża. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.

 

PROGRAM NOCY CHOPINA, 22 II 2020, WARSZAWA

 

PAŁAC STASZICA, UL. NOWY ŚWIAT 72

 

19:30 – Fryderyk Chopin, Preludium cis-moll op. 45, Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66, Nokturn b-moll op. 9 nr 1, Ballada g-moll op.23; wykonawca: Karol Radziwonowicz (fortepian)

 

20:00 – Teresa Tomsia, Prześwit (pierwsze miejsce w I edycji konkursu poetyckiego); Małgorzata Tomczyk-Jadach, Preludium e-moll (wyróżnienie w III edycji konkursu poetyckiego); wiersze wyróżnione w V edycji konkursu

 

20:15 – Fryderyk Chopin, Ballady (wybór), Mazurki (wybór), Etiudy (wybór), Nokturny (wybór); wykonawca: Szymon Drabiński (fortepian)

 

20:45 – Fryderyk Chopin, Ballady (wybór), Mazurki (wybór), Etiudy (wybór), Nokturny (wybór); wykonawca: Maciej Smoląg (fortepian)

 

21:15 – Cyprian Kamil Norwid, Fortepian Szopena

(czyta Olgierd Łukaszewicz)

 

21:30 – Fryderyk Chopin, Ballady (wybór), Mazurki (wybór), Etiudy (wybór), Nokturny (wybór); wykonawca: Jan Nicewicz (fortepian)

 

22:00 – Fryderyk Chopin, Walc a-moll op. 34 nr 2, Walc cis-moll op. 64 nr 2, Polonez A-dur op. 40 nr 1, Etiuda E-dur op. 10 nr 3, Mazurek c-moll op. 56 nr 3, Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3 (wersja na fortepian solo); wykonawca: Karol Radziwonowicz (fortepian)

 

DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25

 

19:30 – Fryderyk Chopin, Nokturn cis-moll op. posth, Etiuda Ges-dur op. 10 nr 5, Etiuda h-moll op. 25 nr 10, Etiuda e-moll op. 25 nr 5, Scherzo b-moll op. 31, Berceuse Des-dur op. 57, Polonez As-dur op. 53; wykonawca: Toshiki Ishii (fortepian)

 

20:00 – Joanna Gralińska, Akrostych dla serca Szopena, czyli soliloquia trzynastozgłoskowcem (wyróżnienie w II edycji konkursu poetyckiego); wiersze wyróżnione w V edycji konkursu

 

20:15 – Fryderyk Chopin, Ballada g-moll op. 23, Ballada F-dur op. 38, Mazurki op. 17 (wybór), Polonez As-dur op. 53; wykonawca: Katarzyna Hajduk-Konieczna (fortepian)

 

20:45 – Fryderyk Chopin, Mazurki op. 59, Scherzo cis-moll op. 39, Nokturn H-dur op. 62; wykonawca: Kamil Borkowski (fortepian)

 

21:15 – Fryderyk Chopin, Mazurki z op. 68: C-dur, a-moll, Mazurek B-dur op. 7, Etiuda c-moll op. 10 nr 12, Polonez cis-moll op. 26, Polonez A-dur op. 40, Nokturn cis-moll op. posth., Walce z op. 64: Des-dur, cis-moll, Walc As-dur op. 69 nr 1, Impromptu-Fantasie op. 66; wykonawca: Stefan Walczykiewicz (fortepian)

 

21:45 – Cyprian Kamil Norwid, Fortepian Szopena

(czyta Olgierd Łukaszewicz)

 

22:00 – Fryderyk Chopin, Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2, Walce op. 64: Des-dur nr 1, cis-moll nr 2, Walce op. 34: a-moll nr 2, F-dur nr 3; wykonawca: Wojciech Świętoński (fortepian)

 

BAZYLIKA ŚWIĘTEGO KRZYŻA, UL. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 3

 

18:00 – Msza Święta w intencji Fryderyka Chopina

 

18:45 – Cyprian Kamil Norwid, Fortepian Szopena

(czyta Olgierd Łukaszewicz)

 

19:00 – Fryderyk Chopin, Mazurek e-moll op. 41 nr 1, Ballada As-dur op. 47;

wykonawca: Zbigniew Raubo (fortepian)

 

19:15 – V Ogólnopolski Poetycki Konkurs Chopinowski „Hymn zachwytu”:

ogłoszenie wyników

 

19:30 – Fryderyk Chopin, Mazurek cis-moll op. 50 nr 3, Scherzo cis-moll op. 39, Preludium e-moll op. 28 nr 4, Walc As-dur op. 34 nr 1; wykonawca: Zbigniew Raubo (fortepian)

 

19:45 – Wiersze nagrodzone w konkursie poetyckim (czytają autorzy)

 

20:00 – Karol Szymanowski, Serenada Don Juana z cyklu „Maski” op. 34; Fryderyk Chopin, Mazurki (wybór); Aleksander Scriabin, Mazurki (wybór); Franciszek Liszt, Rapsodie Węgierskie: E-dur nr 1, cis-moll nr 2; wykonawca: Peter Jablonski (fortepian)

 

20:30 – Fryderyk Chopin, Preludium As-dur op. 17 nr 17, Ballada As-dur op. 47, Walc F-dur op. 34 nr 3, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22; wykonawca: Anna Hajduk-Rynkowicz (fortepian)

 

21:00 – Fryderyk Chopin, Walc F-dur op. 34 nr 3, Walc Es-dur op. 18 nr 1,

Preludium d-moll op. 28 nr 15, Nokturn f-moll op. 55 nr 1, Scherzo h-moll op. 20 nr 1; wykonawca: Wonjoo Baek (fortepian)

 

21:45 – Fryderyk Chopin, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Nokturn cis-moll op. posth, Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66, Wariacja E-dur z „Hexameronu” na temat marsza z opery „Purytanie” Belliniego op. 29A, Walc Des-dur op. 64 nr 1, Berceuse Des-dur op. 57, Walc e-moll op. posth; wykonawca: Aleksandra Hurkała (fortepian)

 

KOŚCIÓŁ WIZYTEK, UL. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 34

 

 19:30 – Fryderyk Chopin, Mazurki op. 41, Impromptu Ges-dur op. 51,

Polonez fis-moll op. 44; wykonawca: Adam Goździewski (fortepian)

 

20:00 – Anna Piliszewska (I miejsce w IV edycji konkursu poetyckiego), Meissen; wiersze wyróżnione w V edycji

 

20:15 – Fryderyk Chopin, Walc Es-dur op. 18, Preludium „Deszczowe” Des-dur op. 28 nr 15, Polonez-fantazja As-dur op. 61, Polonez As-dur op. 53; wykonawca: Dominik Stępiński (fortepian)

 

20:45 – Cyprian Kamil Norwid, Fortepian Szopena

(czyta Olgierd Łukaszewicz)

 

21:00 – Fryderyk Chopin, Sonata h-moll op. 58;

wykonawca: Adam Goździewski (fortepian)

 

21:30 – Fryderyk Chopin, wybór pieśni: Śpiew z mogiły (sł. W. Pol), Mazur a cappella (sł. I. Maciejowski), Życzenie (sł. S. Witwicki), Gdzie lubi (sł. S. Witwicki), Poseł (sł. S. Witwicki), Piosnka litewska (sł. L. Osiński), Smutna rzeka (sł. S. Witwicki), Moja Pieszczotka (sł. A. Mickiewicz); wykonawca: Ewa Leszczyńska (fortepian/śpiew)

 

22:00 – Fryderyk Chopin, Ballada g-moll op. 23, Ballada F-dur op. 38, Mazurki op. 17 (wybór), Polonez As-dur op. 53; wykonawca: Katarzyna Hajduk-Konieczna (fortepian)

 

NOWY ŚWIAT MUZYKI, UL. NOWY ŚWIAT 63

 

19:30 – Henryk Mikołaj Górecki, I Kwartet smyczkowy „Już się zmierzcha” 1 op. 62; Karol Szymanowski, I Kwartet smyczkowy C-dur op. 37; wykonawcy: Royal String Quartet (kwartet smyczkowy)

20:00 – Paweł Podlipniak, Państwo Łazienkowscy – latem (wyróżnienie w II edycji konkursu poetyckiego); Barbara Zakrzewska, Preludium z filmu I. Bergmana „Jesienna sonata” (wyróżnienie w III edycji konkursu poetyckiego); wiersze wyróżnione w V edycji konkursu

20:15 – Fryderyk Chopin, Nokturn cis-moll op. posth., Walce op. 69, Etiuda c-moll op. 12 nr 12, Mazurki op. 67 (wybór), Ballada As-dur op. 47 nr 3; wykonawca: Maria Marquez Torres (fortepian)

 

20:45 – Wolfgang Amadeusz Mozart, Kwartet smyczkowy d-moll KV 421; Ludwig van Beethoven, Grosse Fuge op. 133; wykonawcy: Royal String Quartet (kwartet smyczkowy)

 

21:15 – Fryderyk Chopin, wybór mazurków w transkrypcji Pauline Viardot (Mazurek As-dur op. 50 nr 2, Mazurek D-dur op. 33 nr 2, Mazurek fis-moll op. 6 nr 1, Mazurek B-dur op. 7 nr 1, Mazurek a-moll op. 68 nr 2, Mazurek Es-dur op. 6 nr 4, Mazurek f-moll op. 7 nr 3, Mazurek C-dur op. 24 nr 2), Wariacje E-dur na temat „Non piu mesta” z opery „Kopciuszek” Rossiniego, Mazurki op. 17 (wybór); wykonawcy: Marcelina Sankowska (flet) i Anna Hajduk-Rynkowicz (fortepian)

 

21:45 – Fryderyk Chopin, Mazurek e-moll op. 41 nr 1, Ballada As-dur op. 47, Mazurek cis-moll op. 50 nr 3, Scherzo cis-moll op. 39, Preludium e-moll op. 28 nr 4, Walc As-dur op. 34 nr 1; wykonawca: Zbigniew Raubo (fortepian)

 

22:15 – Cyprian Kamil Norwid, Fortepian Szopena

(czyta Olgierd Łukaszewicz)