Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Instytut Literatury zaprasza na spotkanie z Bartoszem Popadiakiem wokół powieści Podzwonne dla Instytutu (IL/ Animi2 2019) – książki – laureatki I Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy” (kategoria epika).

CZAS: 30.11.19, 19:00

MIEJSCE: Instytut Literatury, ul. Smoleńsk 16/1, Kraków

Spotkanie poprowadzi Paweł Cieślarek.

Bartosz Popadiak (1993) – prozaik, poeta, tłumacz. Jego utwory były przekładane na język ukraiński oraz rosyjski. Wielbiciel krain nieunijnych. Pochodzi z Nowej Huty, mieszka w Krakowie. W wolnych chwilach maluje.

Debiutancka powieść Bartosza Popadiaka zabiera czytelnika do postapokaliptycznego świata, w którym ten, kto panuje nad językiem, dosłownie panuje nad rzeczywistością

Gdzieś na dalekim stepie, wtedy a wtedy lub kiedy indziej, działa Instytut. Prowadzi się w nim intensywne badania nad językiem Y, w którym drzemie niezwykła moc kształtowania rzeczywistości. Codzienność grona profesorskiego i podopiecznych zostaje zakłócona, gdy z Enklawy docierają wieści o nałożonej na Instytut kwarantannie. Mitrowicz, jeden z podopiecznych, wietrzy w tym okazję do małej rewolucji. Wkrótce odkryje, jaką rolę wyznaczono mu w tej opowieści…

Z laudacji jury: „Bartosz Popadiak bezlitośnie i konsekwentnie, z budzącą szczególny szacunek twórczą samoświadomością, analizuje w swej powieści dokładnie taki język, jaki nas zewsząd otacza, i to w jego najbardziej złowieszczych przejawach. Z jednej strony – jako rytuał wstępu do iluzo­rycznego i cokolwiek demonicznego, ale przecież jak najbardziej realnego świata prawodawczej elity. Z drugiej – jako narzędzie kreowania ogłupiającej dyskursywnej nadrzeczywistości. Z trzeciej wreszcie – jako impuls wyzwalający nagą (klasową, kolonialną, metafizyczną – zawsze wszak nicestwiącą) przemoc.”