W dniach 29.04-7.05.2023 r. odbył się wyjazd studyjny Instytutu Literatury – „Holenderskie ekfrazy”, którego pokłosiem będzie zbiór prac krytycznych o tekstach literackich inspirowanych dziełami mistrzów holenderskiego malarstwa.

Uczestnicy wyruszyli z Krakowa, zameldowali się w Dreźnie, żeby w Święto Pracy rozpocząć już zwiedzanie Amsterdamu. Najważniejszym punktem tego dnia było zapoznanie się ze zbiorami Rijksmuseum – muzeum narodowego znajdującego się na Museumplein; które stanowi niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta dla osób poszukujących artystycznych i estetycznych wrażeń. Nasi goście mogli obejrzeć m.in. obrazy Jana Vermeera, portrety Fransa Halsa czy pejzaże Rembrandta.

2 maja uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać Lejdę – jedno z najstarszych niderlandzkich miast, którego początki sięgają XI wieku. Program zwiedzania obfitował w miejsca, które mogą zachwycić każdego humanistę: Muzeum Starożytności, pracownia malarska młodego Rembrandta, najstarszy uniwersytet w Holandii, założony w 1575 przez Wilhelma I Orańskiego czy zabytkowa Twierdza Burcht.

Środa i czwartek były czasem poszukiwania inspiracji. Wśród odwiedzonych miejsc znalazły się m.in. Mauritshuis, czyli Królewską Galerię Malarstwa – muzeum narodowe w Hadze, mieszczące kolekcję setek obrazów namalowanych przez niderlandzkich mistrzów, w tym Rembrandta i Vermeera, Royal Delft Museum z olśniewającymi zbiorami królewskiej ceramiki oraz Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

W piątek nasza humanistyczna wycieczka odwiedziła Dom Rembrandta, muzeum w centrum Amsterdamu – miejsce, gdzie mieszkał i malował holenderski malarz w latach od 1639 do 1658 roku, aż do bankructwa i licytacji nieruchomości. To właśnie tam znajduje się ogromna część jego dorobku. Tego dnia odbyła się również sesja naukowa w Bibliotece Polskiej w Amsterdamie. W sobotę rano nasi goście wyruszyli ze stolicy Holandii do Drezna, żeby w niedzielę bezpiecznie powrócić do Krakowa.