Podcast „Nowy Gramofon”2024-01-09T15:13:08+01:00
nowynapis

Podcast „Nowy Gramofon” to nasłuchiwanie najnowszej kultury. W audycji wysłuchacie literackich rekomendacji, wierszy, wywiadów z autorami i wielu innych artystycznych materiałów! Jesteśmy dostępni na Spotify.

NOWY GRAMOFON #78 | Jak napisać o tym, że jest dobrze? Rozmowa z Anną Adamowicz

W podkaście Nowy Gramofon wracamy do poezji! Z Anną Adamowicz – laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – rozmawia krytyczka i redaktorka kwartalnika KONTENT – Zuzanna Sala. Zajawy: prywatność i queerowość. Ostre opinie o prozie. Tytania Skrzydło i humor. Książki napisane i te nadchodzące. I wiele innych!

NOWY GRAMOFON #77 | Dramat gatunkowy i rozbrajanie śmiechem. Rozmowa z prof. Anną Burzyńską

W pierwszym odcinku roku 2024 mamy świetną rozmowę dla ludzi zainteresowanych teatrem i dramatem. Do naszego studia zaprosiliśmy prof. Annę Burzyńską, z którą Paweł Szumiec porozmawiał nie tylko o najnowszej książce Wywoływacz lawin i inne tragikomedii (ADiT), ale również o Niclandzie, sztuce dobrze skrojonej, konstrukcjach świata, dramacie gratunkowym i rozbrajaniu śmiechem. Odcinek dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Program wsparcia współczesnej literatury niekomercyjnej przez Instytut Literatury”

NOWY GRAMOFON #76 | „Matejko. Malarz i historia”. Rozmowa z kuratorem wystawy MNK – dr hab. Michałem Haake

W roku 2023 obchodziliśmy rok Jana Matejki. W kolejnym odcinku rozmawiamy o wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie: „Matejko. Malarz i historia”. Wystawa przybliża to fascynujące oblicze sztuki krakowskiego artysty, prezentując zarówno wspomniane obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, ale doniosłych treścią (w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych), a także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym – w sumie ponad trzysta dzieł ukazujących bogactwo tych dokonań. Przypomina także o społecznych zasługach Matejki, gromadząc liczne świadectwa wdzięczności i uznania kierowane na jego ręce. Więcej opowiada w odcinku kurator prof. UAM dr. hab. Michał Haake.

NOWY GRAMOFON #75 | „Przez plastykę dziwnie doskonałą”. Rozmowa z Martą Kłak-Ambrożkiewicz o życiu Jana Matejki

Jan Matejko to jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach Polski – jego twórczość, ale także niezłomna postawa obywatelska sprawiły, że na stałe zapisał się na kartach historii kraju. W związku z przypadającymi w tym roku trzema ważnymi datami, tj.: 185. rocznicą urodzin Jan Matejki, 130. rocznicą jego śmierci oraz 125. rocznicą powstania pierwszego biograficznego muzeum na ziemiach polskich – Domu Jana Matejki, Muzeum Narodowe w Krakowie stało się inicjatorem pomysłu na ustanowienie 2023 roku Rokiem Jana Matejki. Z tej okazji rozmawiamy z Martą Kłak-Ambrożkiewicz, kustoszką Muzeum Dom Jana Matejki w Krakowie.

NOWY GRAMOFON #74 | Widzisz to światło świetlisto-limonowe? Kacper Wodiczko – „Piękny dzień na demokrację”

Tym razem w naszym studio gościmy Kacpra Wodiczkę, młodego prozaika, który zadebiutował w tym roku powieścią „Piękny dzień na demokrację” (Wydawnictwo Ha!art), o której poeta Robert Rybicki pisał: „Dzieje się zarówno w narracji, monologu, dialogu, pentalogu i heksalogu, (…) autor plecie wątki w misterny, a i zawadiacki, sposób”. O tej wyjątkowej książce z autorem rozmawia redaktor NNCT – Michał Gliński. Odcinek dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Program wsparcia współczesnej literatury niekomercyjnej przez Instytut Literatury”

NOWY GRAMOFON #73 | Popkultura i kultura alternatywna Japonii. Dr Lily Adamowicz i dr Paweł Dybała

W 73. odcinku naszego podcastu gościmy dr. Pawła Dybałę – tłumacza mang, badacza zajmującego się m.in. żartami w kulturze japońskiej oraz dr Lily Adamowicz – autorkę książki Krajobraz fantazji. Harajuku w ujęciu transkulturowym. Rozmowę o tym, jak przechodzi się od zainteresowań do badań, o zetknięciu się z rzeczywistą kulturą Japonii, o fenomenie popularności w tym kraju Alicji w krainie czarów i fandomie – poprowadziła Katarzyna Ophelia Koćma.

NOWY GRAMOFON | ODCINEK SPECJALNY | Wolność, fake newsy i literatura. Józef Maria Ruszar o sprawie ukraińskiej w Instytucie Literatury

Najnowszy odcinek „Nowego Gramofonu” również poświęcamy wojnie na Ukrainie. Dominika Baraniec rozmawia w nim z dr. hab. Józefem Marią Ruszarem, dyrektorem Instytutu Literatury, o walce o wolność – trwającej za naszą wschodnią granicą, lecz także o tej stoczonej niegdyś w Polsce; o fake newsach oraz o roli literatury w trudnej współczesności. Dyrektor Instytutu zapowiada także planowane przez nas w związku z wojną działania. Zapraszamy do odsłuchu!

NOWY GRAMOFON | ODCINEK SPECJALNY | Bunt i odpowiedzialność. Filip Matwiejczuk i Bartosz Popadiak o literaturze ukraińskiej

W specjalnym odcinku naszego podcastu Michał Gliński rozmawia z Filipem Matwiejczukiem - poetą i twórcą Klubu Książki Ukraińskiej w Krakowie oraz Bartoszem Popadiakiem - prozaikiem, poetą, tłumaczem i ukrainistą. Tematem rozmowy jest literatura ukraińska - jej bogata historia, rozwój oraz współczesna pozycja. Zapraszamy do odsłuchu!

Nowy Gramofon #9 | I KTO TO PISZE | „Zamiast wieży Babel, wieża Bubel” – rozmowa z Dominiką Kaszubą

W dziewiątym odcinku naszego podcastu Patryk Kosenda rozmawia z Dominiką Kaszubą - poetką i inżynierką, autorką dwóch książek poetyckich, ostatnio - „małpki, małpki, do domu” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi 2021). Książkę na początku epizodu poleca Krzysztof Szeremeta. O inspiracjach literaturą sci-fi i filmami przyrodniczymi, o trójpaku pięknych blurbów, o różnego rodzaju wieżach, w tym takich z oczu i skóry. ______________________________ Nasłuchujcie!

Nowy Gramofon #8 | Co z tą rodziną, czyli drugi sezon „Wiedźmina”

W ósmym odcinku naszego podcastu Krzysztof Szeremeta, Patryk Kosenda i Kacper Miodoński wyruszają na wiedźmiński szlak, tropiąc potworności drugiego sezonu serialowego „Wiedźmina” w reżyserii Lauren Schmidt. Czy istotnie nadszedł Czas Pogardy? Czy Netflix wybrał Mniejsze, czy Większe Zło? Czy nasi rozmówcy pomylili niebo z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu? Wypatrujcie znaków. Nasłuchujcie.   Pod koniec odcinka Patryk Kosenda wybiera i poleca trzy najciekawsze propozycje kinowe. ______________________________ Dobrego słuchania!

Nowy Gramofon #7

W siódmym odcinku naszego podcastu Patryk Kosenda rozmawia z Michałem Domagalskim – autorem książki poetyckiej „Poza sezonem” wydanej w 2018 roku w Biurze Literackim (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku oraz do Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny). W 2021 roku wydał książkę „za lasem” (SPP Odział w Łodzi). Poeci rozmawiają m.in. o mieszkaniu na wsiach otaczających duże miasta, o wspólnotach i perspektywach ich rozwoju. W drugiej części epizodu Zuzanna Sala poleca dwie książki: Kacpra Pobłockiego pt. „Chamstwo” (Wydawnictwo Czarne, 2021) oraz „Koniec świata, umyj okna” Agnieszki Jelonek (Wydawnictwo Cyranka, 2020). ______________________________ Dobrego słuchania!

Nowy Gramofon #6

W szóstym odcinku naszego podcastu Patryk Kosenda rozmawia z Kamilem Kawalcem – poetą, animatorem kultury, muzykiem kolektywu ŻÓŁĆ, założycielem i redaktorem naczelnym magazynu poetycko-społecznego „ZAKŁAD”. Wrocławskie czasopismo ukazuje się od roku, a Kawalec opowiada o jego początkach, estetyce, pomysłach i planach na przyszłość. W drugiej części epizodu Michał Gliński podrzuca naszym słuchaczom kilka kulturowych polecajek. Dobrego słuchania, spokojnych świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Nowy Gramofon #5

W tym odcinku Michał Gliński rozmawia z Hugh Welchmanem – scenarzystą, producentem filmowym, założycielem studia BreakThru Films, laureatem Oscara za film „Piotruś i Wilk” w 2006 roku. Nasz gość wraz ze swoją żoną, Dorotą Kobielą, stworzył pierwszą na świecie pełnometrażową animację malarską – „Twojego Vincenta”. W 2022 roku ukaże się druga animacja malarska tej pary artystów – ekranizacja „Chłopów”. Rozmowa dotyczy samej książki Reymonta, inspiracji czerpanych z polskiego malarstwa. Welchman opowiada, na czym skupili uwagę przy okazji kręcenia filmu. Warto wspomnieć, że równolegle do premiery filmu zaplanowane jest nowe, pierwsze od prawie 100 lat, tłumaczenie „Chłopów” na język angielski.

Nowy Gramofon #4

W czwartym odcinku rozmawiamy o nowej ekranizacji kultowej powieści sci-fi Franka Herberta. „Diunę” - bo o niej mowa - wziął w tym roku na warsztat nagradzany kanadyjski reżyser - Denis Villeneuve. Jak poradził sobie z tym przeklętym - wydawałoby się po próbach Lyncha i Jodorowsky'ego - materiałem? Na to pytanie szukają odpowiedzi Krzysztof Szeremeta, Adam Leszkiewicz i Kacper Miodoński.  W drugiej części podcastu Patryk Kosenda i Michał Mytnik dokonują subiektywnego przeglądu prasy literackiej. Sięgają nie tylko po renomowane papierowe czasopisma, ale również po młodoliterackie magazyny sieciowe, jak „Strona Czynna” czy „Mały Format”. Dobrego słuchania!

Nowy Gramofon #3

Podcast „Nowy Gramofon” to nasłuchiwanie najnowszej kultury. W audycji prowadzonej przez Dominikę Baraniec wysłuchacie literackich rekomendacji, wierszy, wywiadów z autorami i wielu innych artystycznych materiałów! Zapraszamy na trzeci odcinek naszego podcastu!

Nowy Gramofon #2

Podcast „Nowy Gramofon” to nasłuchiwanie najnowszej kultury. W audycji prowadzonej przez Dominikę Baraniec wysłuchacie literackich rekomendacji, wierszy, wywiadów z autorami i wielu innych artystycznych materiałów! Zapraszamy na drugi epizod naszego podcastu!

Nowy Gramofon #1

Podcast „Nowy Gramofon” to nasłuchiwanie najnowszej kultury. W audycji prowadzonej przez Dominikę Baraniec wysłuchacie literackich rekomendacji, wierszy, wywiadów z autorami i wielu innych artystycznych materiałów!

Pogadane w IL #3 | Debata o sytuacji literatów w Polsce

W cyklu „Pogadane w IL” prezentujemy najciekawsze rozmowy o kulturze i sztuce.   W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o sytuacji literatów w Polsce – w kontekście projektu Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Nasi goście to: ? Agata Puwalska – poetka, laureatka konkursów pisarskich i prawniczka ? Miłosz Biedrzycki – poeta, tłumacz, redaktor, animator kultury, inżynier geofizyk ? Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich ? Debatę prowadzi Patryk Kosenda – poeta i redaktor „Stonera Polskiego”.

Pogadane w IL #2 | Debata o sytuacji artystów w Polsce

W cyklu „Pogadane w IL” prezentujemy najciekawsze rozmowy o kulturze i sztuce. W tym odcinku rozmawiamy o sytuacji artystów w Polsce – w kontekście projektu Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Nasi goście to: • Romana Agnel, tancerka i choreografka, dyrektorka naczelna i artystyczna Baletu Dworskiego Cracovia Danza • Magdalena Okraska, działaczka społeczna, nauczycielka i pisarka, redaktorka „Nowego Obywatela” • Beniamin Bukowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Starego Teatru • Józef Ruszar, dyrektor Instytutu Literatury Debatę prowadzi Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

I kto to pisze #1 | Monika Brągiel

  W cyklu „I kto to pisze” prezentujemy twórczość najciekawszych autorek i autorów literatury najnowszej. Dzisiejszy odcinek poświęcony jest poetce Monice Brągiel. Urodzona w 1991 r. autorka publikowała teksty krytycznoliterackie m.in. na stronach „Biura Literackiego”, „Nowej Dekady Krakowskiej” i  „Pressji”. Wydała dwie książki poetyckie: „Kim się nie jest” oraz „Wały szkwałowe”. Teksty literackie publikowała m.in. w „Wizjach”, „Arteriach”, „Odrze” i „Toposie”. Jest badaczką humanistyczną, która zajmuje się nową poezją, krytyką literacką i teoriami kultury. Mieszka i pracuje w Krakowie. W trakcie odcinka posłuchacie wierszy autorki, rozmowy o jej twórczości z krytyczką Anną Mochalską oraz krótkiego wywiadu z samą Moniką. Dobrego słuchania!

Polecajki IL #2 | Obca, bliska, ważna – o najciekawszej prozie zagranicznej

W cyklu „Polecajki IL” goście i gościnie Instytutu Literatury opowiadają o książkach, które warto mieć na półce. W tym odcinku prezentujemy pięć zagranicznych książek prozatorskich. Głośną powieść „Normalni ludzie” autorstwa Sally Rooney poleca Zuzanna Sala. Adam Leszkiewicz przybliża nam dwie pozycje: „Eumeswil” Ernsta Jüngera i „Zapiski dla zabicia czasu” Kenkō. Prozę W. G. Sebalda rekomenduje Mateusz Górniak, a prof. Michał Januszkiewicz opowiada o słynnej już „Serotoninie” Michela Houellebecqa.

Pogadane w IL #1 | Potencjał i ryzyko: debiuty poetyckie 2020

W cyklu „Pogadane w IL” prezentujemy najciekawsze rozmowy o kulturze i sztuce. W dzisiejszym odcinku Krzysztof Szeremeta rozmawia z redaktorką „KONTENTu” – Zuzanną Salą, krytykiem literackim – Łukaszem Żurkiem, Adamem Leszkiewiczem z „Nowego Napisu” i Patrykiem Kosendą ze „Stonera Polskiego”. Tematem dyskusji są najlepsze debiuty poetyckie wydane w 2020 roku, artystyczne ryzyko podejmowane przez ich autorów oraz różnorodny potencjał nowej poezji.

Polecajki IL #1: Rekodować frazę – o ambicjach młodej poezji polskiej

W cyklu Polecajki IL goście i gościnie Instytutu Literatury opowiadają o książkach, które warto mieć na półce. W tym odcinku prezentujemy pięć młodoliterackich tomów poetyckich. Brawurowy Różaglon Filipa Matwiejczuka przybliża nam Adam Leszkiewicz. Drugą książkę Justyny Kulikowskiej pt. Tab_s poleca Mateusz Górniak. Bierzemy na tapet debiut poetycki Przemysława Suchaneckiego, a w formułę Wtracania wprowadza nas Paweł Kusiak. O wierszu jak stroboskop w debiucie Patrycji Sikory pt. Instrukcja dla ludzi nie stąd i o politycznym potencjale tej poezji opowiada Patryk Kosenda. Na koniec redaktor „Stonera Polskiego” przedstawia nam również debiut Krzysztofa Schodowskiego – Milion depesz stąd.

Przejdź do góry