Instytut Literatury zamknął poprzedni rok wydawniczy dwiema pozycjami, które dostępne są w naszym e-sklepie:

Wywiad-rzekę z Janem Polkowskim przeprowadza Piotr Legutko. Poeta opowiada o dzieciństwie, doświadczeniach lekturowych, czasach „Solidarności”, Polsce dawniejszej i współczesnej.

„Skupienie się na pisaniu jest dążeniem za moim najważniejszym wyborem – wolności i sztuki. Z nim jestem nierozerwalnie związany. Ostatnie lata, podczas których wydałem cztery tomy wierszy, powieść i tom felietonów, są dowodem, że wracałem coraz intensywniej do różnych warstw siebie, a może po prostu nie tyle wracałem, co pozostałem sobie wierny. […] Oczywiście żadnych spraw, w które zdarzyło mi się zaangażować przez ostatnie czterdzieści lat, nie odpycham od siebie nie unieważniam.”

Zaproponowane w tych rozważaniach propozycje interpretacji wybranych obszarów problemowych poezji Jacka Podsiadły umożliwiają, jak się zdaje, postawienie hipotezy o próbie stworzenia przez autora Arytmii pewnej indywidualnej mitobiografii literackiej. Mitobiografia ma na celu, po pierwsze, ukazanie podmiotu jako jednostki interioryzującej zewnętrzność i uznającej ją za to, co od początku własne, a po drugie – unaocznienie występowania wielości równorzędnych, niestopniowalnych, niehierarchizowalnych i niewaloryzowalnych prawd i teorii rzeczywistości.

„Jadąc do ciebie”. Szkice o poezji Jacka Podsiadły to napisana z wielką kulturą książka, świadectwo pasji odkrywcy i erudycji badacza, ponadto – co nie jest bez znaczenia – zajmująca w lekturze. Niewątpliwie wzbogaca ona obraz twórczości jednego z ważniejszych poetów roczników 60.

Ambicją autora jest przyjrzenie się temu, w jaki sposób głos Jacka Podsiadły jest świetnie ustawiony, jakie strategie pisarskie i style wypowiedzi lirycznych dominują i sprawiają, że ów poetycki idiom jest rozpoznawalny wśród innych głosów poetyckich, oryginalny i niepowtarzalny.

z recenzji dr. hab. Pawła Tańskiego oraz dr. hab. Tomasza Cieślaka, prof. UŁ