Z przyjemnością informujemy, że „Głosy” (Издательство Baltrus 2021) Jana Polkowskiego w tłumaczeniu Tatiany Izotowej znalazły się na top liście targów książki non/fiction w Moskwie (Ярмарка интеллектуальной литературы non/fiction): https://moscowbookfair.ru/top-list-vzroslaya-literatura…/.
Oryginalna, polska wersja książki dostępna jest w naszym e-sklepie.
Jedną z inspiracji do powstania wierszy zawartych w proponowanej publikacji były dramatyczne wydarzenia na Wybrzeżu, zakończone brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji 17 grudnia 1970 roku.
„Polkowski cyklem osiemnastu wierszy odpowiedział na własne pytanie. Użyczył swojego głosu ofiarom masakry, która stanowiła tyleż masakrę fizyczną, co i – na dłuższą metę – masakrę psychiczną. Nie wszystkim, rzecz jasna, mógł głosu użyczyć, tylko niektórym: pięciu zastrzelonym, jednemu rannemu, czterem bolejącym matkom, dwóm ojcom, dwóm synom, dwom żonom, jednej narzeczonej, jednemu bratu. Ale to w zupełności wystarczyło, by poznać klimat życia owej nieuleczalną naznaczonej traumą zbiorowości ludzkiej, rozmiary poniesionej przez nią straty, emocjonalną głębię doświadczonego nieszczęścia, syzyfowe prace pamięci i zapomnienia, i mocowanie się wyobraźni z niewyobrażalnym.”
(z laudacji Tomasza Burka)