W 2022 roku obchodzimy dwusetlecie pierwszego wydania Ballad i romansów Adam Mickiewicza, uznawanych za manifest polskiego romantyzmu i początek nowej epoki w historii literatury polskiej. Instytut Literatury postanowił uczcić tę rocznicę, organizując w dniach 24 kwietnia – 26 kwietnia 2022 roku II Międzynarodowy Kongres Literatury Polskiej – Tradycja romantyczna dzisiaj.

 

Uroczysta inauguracja

 

Otwarcie kongresu – ze wstępem dla zaproszonych gości – odbędzie się 24 kwietnia 2022 roku o godz. 15:00 w Krakowie (Sala Siemiradzkiego, Sukiennice).  Podczas uroczystości zasłużonym literaturoznawcom wręczone zostaną odznaczenia Gloria Artis, a imprezę uświetni występ krakowskiego pianisty Krzysztofa Książka z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego artystów Filharmonii Krakowskiej. Goście obejrzą również wystawę malarstwa Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym.

 

Koncert

 

Krzysztof Książek zaprezentuje Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina z kwartetem smyczkowym artystów Filharmonii Krakowskiej w składzie:

  • Joanna Konarzewska – skrzypce I
  • Paweł Stawarski – skrzypce II
  • Karolina Imielska – altówka
  • Michał Dąbek – wiolonczela

 

Krzysztof Książek – półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).

Wielokrotnie nagradzany i doceniany za wykonawstwo muzyki Fryderyka Chopina i muzyki polskiej.

Występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju,  Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, Festival Chopin à Paris,  New Year Music Festival w Gstaad, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Koncertował w Europie, Afryce, Stanach Zjednocznych i Azji. Występował pod batutą takich dyrygentów jak: Antoni Wit, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Strugała, Grzegorz Nowak, Václav Luks, José Maria Florêncio, Yu Feng, George Tchitchinadze, Łukasz Borowicz, Ewa Strusińska.

Szeroki obszar muzycznych zainteresowań sytuuje go wśród najbardziej wszechstronnych artystów swojego pokolenia. Oprócz kanonu dzieł najznamienitszych kompozytorów sięga także po pozycje mniej znane (jak m.in. Koncert fortepianowy S. Wisłockiego, Rapsodia Symfoniczna na fortepian i orkiestrę Z. Stojowskiego czy Wariacje na temat piosenki dziecięcej E. von Dohnanyiego). Nie stroni także od muzyki najnowszej (Koncert na fortepian i perkusję Z. Bargielskiego). Ważną część jego działalności stanowi muzyka kameralna, której uczył się pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i dr hab. Sławomira Cierpika. Razem z żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek współtworzy Książek Piano Duo. Zespół zdobył I nagrodę II Międzynarodowego konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie (2021). Na stałe współpracuje ze śpiewaczką i kompozytorką Agatą Zubel. Ich płyta Apparition (CD Accord) z pieśniami kompozytorów XX w. nagrodzona została FRYDERYKIEM 2020.

Do tej pory ukazały się jego cztery płyty CD z muzyką Chopina, w tym nagranie Koncertu f-moll na kopii warszawskiego fortepianu Chopina – Buchholtza z ok. 1825 roku.

Jest absolwentem Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Obecnie, w ramach studiów podyplomowych w klasie prof. Arie Vardiego, studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover.

Był stypendystą programu stypendialnego „Młoda Polska”. W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.

Krzysztof Książek jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

 

Obrady kongresu

 

II Międzynarodowy Kongres Literatury Polskiej obradował będzie w dniach 25 kwietnia – 26 kwietnia 2022 roku w Wierzchosławicach. W programie są dwie konferencje: Mickiewicz i świat – pod przewodnictwem prof. dr. hab. Bogusława Doparta oraz Obecność paradygmatu romantycznego po 1945 roku w literaturze polskiej, której obradom przewodniczył będzie prof. dr hab. Wojciech Ligęza.

 

Partnerzy

 

Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena – dr Andrzej Giza, dyrektor

Muzeum Narodowe w Krakowie – prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor

Filharmonia Krakowska – Mateusz Prendota, dyrektor