Organizowany przez Instytut Literatury konkurs „Pokolenie Solidarności” został rozstrzygnięty. Przyniósł on dwie znakomite powieści. Opisują one czasy, kiedy powstawał ruch, który był nie tylko ważny dla naszego kraju, ale także dały początek upadkowi sowieckiemu imperium, przebudowie Europy i zjednoczeniu Niemiec. Czasy tego wyjątkowego, narodowego zrywu przedstawiła w swojej książce „Krótka historia naszego podwórka” Joanna Marat (pierwsza nagroda), a Agnieszka Sadowska w utworze „Przyszłość nie jest już tym, czy kiedyś była” (druga nagroda).

O tym, że są to wyjątkowe pozycje, niech zaświadczy uzasadnienie jury, w którego składzie znalazły się takie osobowości jak: prof. Tomasz Gąsowski – historyk, profesor  Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Ignatianum w Krakowie, działacz podziemnej „Solidarności”, a w 1989 członek Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, autor m.in. książki „Wojna polsko-bolszewicka: 1919–1920”;  dr Paweł Nowakowski – historyk, teolog, adiunkt w Akademii Ignatianum w Krakowie, pracownik Instytutu Literatury, współpracujący z TVP Historia, gdzie prowadzi programy telewizyjne, tworząc też autorski program na Youtube; red. Cezary Łazarewicz – dziennikarz i reporter, niegdyś drukarz, redaktor i kolporter niezależnych pism, uczestnik  Ruchu Wolność i Pokój, laureat nagród: Książka Historyczna Roku z 2016 oraz Nagrody Literackiej „Nike” za tom „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Przewodniczący jury Cezary Łazarewicz podczas gali wręczenia nagród tak mówił o wyróżnionej główną nagrodą powieści: – W „Krótkiej historii naszego podwórka” Joanna Marat przenosi nas do lat osiemdziesiątych, perfekcyjnie odtwarzając realia, klimat i atmosferę tamtego czasu. To piękna, świetnie napisana, pełna humoru, lekkości i uroku literacka opowieść, która zachwyca od pierwszego do ostatniego zdania.

Cezary Łazarewicz nie szczędził też pochwał książce „Przyszłość nie jest już tym, czym kiedyś była” Agnieszki Sadowskiej: – Trudno pisze się dla młodzieży o ważnych wydarzeniach historycznych. Agnieszka Sadowska w swojej powieści „Przyszłość nie jest już tym, czym kiedyś była” znalazła jednak sposób by zaciekawić młodych ludzi historią „Solidarności”. Swoich bohaterów wsadziła do wehikułu czasu, przeniosła w przeszłość, by na własnym przykładzie przekonali się, czym kończy się zaburzenie kontinuum czasoprzestrzeni. Kapitalny pomysł narracyjny, dobrze napisana opowieść, bez cienia nudy.

 

Wyróżnienia otrzymali:

  • Jacek Adamczyk, Obojętność
  • Tomasz Figiel, Droga do wyzwolenia
  • Krystyna Jarocka, Gorzkie smaki wolności
  • Andrzej Krupa, Zarzewie nawałnicy
  • Dariusz Kulczyński, Orły
  • Magdalena Maliszewska, Zimny wiatr
  • Marcin Pieczyrak, Łukasz, a mógł być kto inny: książka wyjścia
  • Maria Procyk, Nad Dunajcem i za Sanem. Powieść o tych, co „żywią i bronią”. O pokoleniu społeczności wiejskiej z początku lat 80.
  • Agnieszka Sławińska, Robotnik
  • Marek Strzała, Rok małego zabijania