Ładowanie Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na premierę debiutu prozatorskiego Justyny Hankus – Grisaille o zwykłym osiedlu. Książka jest pokłosiem wygranej pisarki w IV Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy” i została współwydana nakładem Instytutu Literatury oraz Fundacji Duży Format. Z autorką w Pubie Baza, kultowym miejscu na mapie literackiego Krakowa, porozmawia poetka i redaktorka „Stonera Polskiego” – Joanna Łępicka.

 

CZAS: 11.10.2022, godz. 18:30

MIEJSCE: Baza Pub, Floriańska 15, Kraków

 

O KSIĄŻCE

„Sztuka nie imituje życia. Sztuka antycypuje życie” – ta sentencja, wyimek z esejów Jeanette Winterson, oddaje przesłanie wyróżnionej przez nas powieści. Grisaille o zwykłym osiedlu Justyny Hankus to opowieść wyrastająca z fascynacji sztuką. Sztuką rozumianą jako element wszechobecny w ludzkiej rzeczywistości i z niej wyrastający. Autorka rozpoczyna swoją opowieść ekfrazą obrazu Chrystus i cudzołożnicy Pietera Bruegla, a następnie bez żadnego ostrzeżenia atakuje czytelnika plastycznymi opisami przestrzeni. Sposób prowadzenia narracji, wielość bohaterów i obrazów sprawia, że odbiorca może mieć wrażenie udziału w ekspresjonistycznym opisie akcji tworzenia. Justyna Hankus „odmalowuje” losy bohaterów zamieszkujących osiedle Bezpieczny Zakątek. Każde mieszkanie i jego domownicy stanowią element mozaiki, pisarka układa z ich losów ni to groteskową, ni to surrealistyczną opowieść.

dr hab. Ewa Bartos

 

O AUTORCE

 

Fot. W. Dołhun

Justyna Hankus – absolwentka ASP w Krakowie, katowickiego  Wydziału Grafiki. Projektantka, ilustratorka, pisarka. Góralka z pochodzenia, od ponad dwudziestu lat mieszka w Warszawie. Publikowała m.in. w „Nowej Fantastyce”, „Stronie Czynnej”, „Fabulariach” oraz antologiach: Inspirowani Tyrmandem. Antologia małych form prozatorskich (2020), Rzecz niepospolita. Antologia opowiadań niesamowitych (2021) oraz Odwrócona strefa. Dramaty, wiersze i opowiadania na setne urodziny Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza (2021). Laureatka nagród i wyróżnień, ostatnio: nominacja do nagrody głównej Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (2021 i 2022), finał warsztatów w ramach Festiwalu Góry Literatury (2022), wyróżnienie w konkursie Empik Go STORY na najlepszy scenariusz serialu audio (2022) i nagroda główna w Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy” 2022 w kategorii epika.

Share This Post, Choose Your Platform!