Ładowanie Wydarzenia

Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, Maksyma – Bialski Klub Literacki, Miasto Biała Podlaska oraz Instytut Literatury zapraszają na prapremierę książki poetyckiej laureata konkursu Nowy Dokument Tekstowy 2022 – Jakuba Sęczyka. „Święta pracy” to debiut, który ukazuje się nakładem SPP Oddział w Łodzi oraz IL.

 

CZAS: piątek 21.10.2022, godz. 19:00

MIEJSCE: Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, ul. Warszawska 11, Biała Podlaska

PROWADZENIE: Maciej Szupiluk

 

O KSIĄŻCE

Właściwie od początku byliśmy jednomyślni co do nagrody głównej, którą postanowiliśmy przyznać Jakubowi Sęczykowi za projekt książki Święta pracy. Jest to niemal gotowa propozycja wydawnicza: świetnie przemyślana, dobrze skomponowana, spójna. Autor sprawnie porusza się w przestrzeni wiersza, niejednokrotnie zazębiającej się u niego z przestrzenią Wrocławia; nie przegaduje, dba o rytm i atrakcyjność frazy, gra podniosłym językiem. Tytuł tomu organizuje jego lekturę przynajmniej na dwa sposoby. Z jednej strony prawa pracownicze oraz język, jakim mówimy o pracy, stanowią podstawowy materiał, który Sęczyk obrabia w swoich tekstach; autor pyta bowiem o etykę pracy, dopomina się o godziwe warunki finansowe ludzi wprzęgniętych w machinę rynku, jednocześnie mapując świat po końcu pracy (nigdy nie zapominając jednak o specyfice wierszowej formy). Z drugiej strony porządek tytułowych świąt wytycza specyficzne ramy w obrębie egzystencji podporządkowanej pracy lub próbującej jej umknąć. Święto bywa równoznaczne z możliwością odpoczynku, jest odskocznią, przestrzenią wyjętą spod kieratu pracy i jednocześnie z nim złączoną. O świętach należy tutaj myśleć w szerokiej perspektywie – to raczej Happy hours, jak w tytule jednego z wierszy, czy powitanie pierwszego dnia lata niż Boże Narodzenie i Wielkanoc. Oczywiście nie są to jedyne wątki, które poeta uwzględnił w swoich utworach. Spektrum interesujących Sęczyka kwestii jest znacznie szersze, ale poznanie go pozostawmy przyszłym czytelnikom. Nie mamy wątpliwości, że lektura Świąt pracy będzie owocna. W wierszach laureata znajdziemy bowiem humor, ironię, absurd. Chce się je skandować, śpiewać, wykrzyczeć. Zawziętość działa na korzyść tej poetyki. Obok nagrodzonej książki nie da się przejść obojętnie.

JURY NDT 2022

 

O AUTORZE

Jakub Sęczyk – kelner, barman, najemca, student; poeta. Wyrobnik konkursów poetyckich, przodownik programów wydawniczych, poetycka marka własna. Mieszka we Wrocławiu. Pracuje w „papierzewdole”. Opiekuje się dwoam kotami, Figą i Plackiem.

Share This Post, Choose Your Platform!